Obroża antyszczekowa dla psa
Obroża antyszczekowa dla psa zyskuje tyluż zwolenników, co i zażartych przeciwników. Można ją więc uznać za dość kontrowersyjny sprzęt. W naszym artykule podpowiadamy, jak działa, kiedy warto ją stosować i jak wybrać najlepszą obrożę antyszczekową dla psa.
Jak działa obroża antyszczekowa dla psa?
Obroża antyszczekowa dla psa opiera się na zasadach behawioryzmu. Elektroniczne urządzenie rozpoznaje odgłos szczekania, ujadania czy wycia i wysyła nieprzyjemny dla pupila impuls ostrzegawczy. Z czasem pies uczy się, że szczekaniu towarzyszą konsekwencje, więc przestaje to robić.

Kiedy warto stosować obrożę antyszczekową dla psa?
Ten kontrowersyjny sposób w naszej opinii powinien być ostatnią deską ratunku. Gdy zawiedzie psi behawiorysta, a my nie mamy już pomysłów, możemy sięgnąć po obrożę antyszczekową dla psa. Czasem jest to ostateczność.
Szczekanie psa to nie tylko kwestia dyskomfortu właściciela. Może ono przeszkadzać dzieciom, schorowanym dorosłym czy sąsiadom w bloku. Nie każdy ma możliwość siedzieć z psem przez całą dobę, a często nie chcemy oddawać pupila tylko z tego powodu.
Jaką obrożę antyszczekową wybrać? Rodzaj impulsu
Jak już wspomnieliśmy, obroża antyszczekowa dla psa wysyła impuls w momencie, gdy pupil zaczyna swoje popisy. Wiele osób kojarzy tego typu akcesorium tylko z zadawaniem zwierzęciu bólu, tymczasem na rynku możemy znaleźć obroże antyszczekowe dla psa:
- Ultradźwiękowe – wysyłają dźwięki o wysokich częstotliwościach, nieprzyjemne dla psich uszu. Niestety, nie dla każdego psa okażą się skuteczne.
- Wibracyjne – gdy pies zacznie szczekać, odczuwa nieprzyjemne (lecz nie bolesne) wibracje. Ten rodzaj wykazuje skuteczność u większości psów.
- Zapachowe – w reakcji na ujadanie psa wydmuchują w kierunku jego nosa drażniący spray.
- Elektryczne – najbardziej skuteczne, wysyłają impuls elektrostatyczny.
Wiele dostępnych na rynku obroży antyszczekowych dla psa posiada wszystkie lub prawie wszystkie z wymienionych funkcji i dawkuje je odpowiednio. System zaczyna od ultradźwięków, gdy te okażą się nieskuteczne, uruchamiane są wibracje, jeśli i to nie podziała, wypuszczany jest spray, a w końcu impuls.
Dzięki temu do nieco bolesnego rażenia impulsem elektrostatycznym dochodzi niezmiernie rzadko, gdyż pies szybko uczy się, by przestać szczekać. Z czasem nie trzeba mu nawet zakładać obroży.
Kiedy można zacząć używać obroży antyszczekowej dla psa?
Odradza się stosowanie obroży antyszczekowej dla psa u szczeniąt. Najwcześniej można zacząć wychowanie w ten sposób, gdy psiak osiągnie około 6 miesięcy, jednak my radzimy spróbować najpierw innych sposobów.
Sugerujemy także nie stosować obroży antyszczekowej dla psów starych, schorowanych, dla których każdy kolejny czynnik stresowy może być niebezpieczny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując obrożę antyszczekową dla psa?
Jeśli chcesz kupić najlepszą obrożę antyszczekową dla psa, poza rodzajem impulsu ostrzegającego, zwróć także uwagę na:
- Polecany rozmiar psa
- Sposób ładowania
- Sposób rozpoznawania dźwięku
- Jakość wykonania
Rozmiary zwierzęcia a obroża antyszczekowa dla psa
Szukając najlepszej obroży antyszczekowej dla psa, zwróćmy uwagę, dla jak dużego zwierzęcia jest dedykowane urządzenie. Najmniejszy pupil, dla którego znajdziemy odpowiednią obrożę, powinien ważyć co najmniej 2,7 kg.
Od obroży antyszczekowej dla małego psa różnią się te dedykowane do psów średnich lub dużych rozmiarów. Poza tym, ważna jest także długość i gęstość futra, które dodatkowo może wygłuszać siłę impulsu elektrycznego czy wibracji, przez co urządzenie okaże się nieskuteczne.
Sposób ładowania obroży antyszczekowej dla psa
Obroża antyszczekowa dla psa to urządzenie elektryczne, które wymaga ładowania. Niektóre modele na rynku działają na baterie, przez co marnujemy pieniądze na ciągłą ich wymianę. Dlatego najlepsze obroże antyszczekowe dla psa wyposażone są w dedykowane akumulatorki wielokrotnego użytku, które ładujemy tak jak telefon czy inny sprzęt.
Sposób rozpoznawania dźwięku w obrożach antyszczekowych dla psa
Unikajmy obroży antyszczekowych dla psa, które bazują tylko na samym mikrofonie. Takie urządzenie wysyła impuls nie tylko wtedy, gdy ujada nasz pies, ale także gdy szczeka w pobliżu inne zwierzę czy słychać inny odgłos, przypominający szczekanie.
Obroża antyszczekowa dla psa, która wysyła impuls niesłusznie, może się okazać nie tylko nieskuteczna, ale wręcz szkodliwa w kontekście dobrego wychowania psa.
Najlepsze obroże antyszczekowe dla psów wyposażone są w czujnik drgań krtani, czyli sensor wykrywający, czy krtań psa noszącego obrożę została przez niego wprowadzona w drgania. Dzięki temu impuls wysyłany jest jedynie w sytuacji, gdy szczeka to konkretne zwierzę.
Jakość obroży antyszczekowej dla psa
Najlepsze obroże antyszczekowe dla psa to te renomowanych producentów, mających doświadczenie w branży. Dzięki temu mamy pewność, że impuls elektrostatyczny, wysyłany przez urządzenie, jest dla naszego pupila bezpieczny – w końcu nie chcemy zrobić mu krzywdy.
Poza tym, dobra obroża antyszczekowa dla psa powinna mieć szeroki zakres regulacji rozmiaru, nie obcierać skóry zwierzęcia i być wykonana z trwałego materiału, który w razie potrzeby łatwo wyczyścić.
Jaka jest najlepsza obroża antyszczekowa dla psa?
Znalezienie najlepszej obroży antyszczekowej dla psa nie jest trudne. Przede wszystkim, trzeba zacząć od określenia rozmiarów pupila i efektu, który chcemy osiągnąć. Warto zacząć od modeli wysyłających mniej uciążliwe impulsy, a gdy to nie da efektu, wymienić je na obroże elektryczne.
Warto wspomnieć, że najlepsze obroże antyszczekowe dla psa posiadają wbudowany moduł GPS. Dzięki temu bez trudu znajdziemy naszego pupila, gdy nam ucieknie (o ile tylko nie zgubi obroży).

Cena obroży antyszczekowej dla psa
Ile kosztuje obroża antyszczekowa dla psa? Wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy. Najbardziej podstawowe to wydatek rzędu 50-200 zł, natomiast najdroższe, profesjonalne obroże treningowe mogą kosztować nawet 1500 zł.
Gdzie kupić obrożę antyszczekową dla psa?
Dobrą obrożę antyszczekową dla psa kupimy w sklepach zoologicznych, u niektórych weterynarzy, a także w sieci. Do polecanych producentów należą na przykład Petrainer, PatPet, Aetertek, PetSafe, Goodlife, Garmin i inni.
Obroża antyszczekowa dla psa – opinie
Jak już wspomnieliśmy, urządzenie to wzbudza wiele kontrowersji. Jesteśmy więc bardzo ciekawi Waszych opinii o obrożach antyszczekowych dla psa. Stosowaliście podobne urządzenie? Jeśli tak, to z jakim skutkiem? A jeżeli jesteście przeciwnikami, to dlaczego?
Czekamy na Wasze opinie i komentarze na forum.
Obroża antyszczekowa dla psa / Ranking najlepszych
Nim zawierzymy wychowanie naszego psa urządzeniu elektrycznemu, warto upewnić się, jakie rozwiązania sprawdziły się u innych właścicieli. Z tego powodu prezentujemy Wam ranking najlepszych obroży antyszczekowych dla psa wraz z cenami.
|| Derka dla konia »2023